Соціалізація користувачів у віртуальному просторі

Автор(и)

  • C. В. Романенко Кафедра соціології ФМВПС ОНУ ім І. І. Мечникова к. 40, Французький бул., 24/26, м. Одесса, 65058, Україна тел.: 0482–68–60–92, Україна https://orcid.org/0000-0002-7406-9137

DOI:

https://doi.org/10.18524/2304-1439.2018.1(30).144573

Ключові слова:

віртуальний простір, соціалізація.

Анотація

Сьогодні можна говорити про формування нового середовища соціальної взаємодії, яке іменують віртуальним простором і яке стало найбільш вражаючим феноменом початку тисячоліття. У соціології завжди особлива увага надавалася механізмам засвоєння індивідами зразків поведінки, цінностей, правил і норм сучасногj їм суспільства, що пов’язані з процесом соціалізації. Сьогодні в соціальних науках (психології, педагогіці) склалося декілька підходів, що намагаються вивчити процеси адаптації користувачів до віртуального простору, виявити ризики, пов’язані з ними, і знайти способи зробити процес соціалізації у віртуальному просторі більш керованим, послабити його стихійність і узяти під контроль. Соціологічний підхід традиційно вибудовувався навколо ідей розуміння, пояснення і прогнозування процесів, що відбуваються. У зв’язку з цим наша стаття присвячена вивченню місця, яке займає віртуальний простір в житті сучасної молоді та підлітків, а також тому, як вписуються нові форми соціальної інтеракції в класичні концепції соціалізації особистості. У статті використані матеріали репрезентативних досліджень, що були проведенні в м. Одесі серед старшокласників в 2006–2016 рр., які розкривають ступінь, форму і динаміку проникнення юнаків та підлітків у віртуальне середовище взаємодії, особливості соціалізації за безпосередньої участі віртуального простору, з’ясовується, які цінності переймає юнацтво у віртуальному просторі, які статуси і ролі засвоює в ньому. На основі емпіричних даних автор робить висновки про те, що віртуальний простір глибоко проник в усі соціальні інститути, що пов’язані з вихованням та освітою юнаків та дівчат, а також в структури їх повсякденності, а тому можна стверджувати, що він стає новим середовищем соціалізації особистості на всіх її стадіях і рівнях.

Біографія автора

C. В. Романенко, Кафедра соціології ФМВПС ОНУ ім І. І. Мечникова к. 40, Французький бул., 24/26, м. Одесса, 65058, Україна тел.: 0482–68–60–92

Кандидат соціологічних наук, доцент кафедри соціології факультету міжнародних відносин, політології та соціології ОНУ імені І.І. Мечникова.

Посилання

Bauman, Zygmunt. Tekuchaya sovremennost’. Translated by Yu.V. Asochakova. SPb.: Piter, 2008.

Bondarenko, Sergej. «Model’ socializacii pol’zovatelej v kiberprostranstve». Texnologii informacionnogo obshhestva: Internet i sovremennoe obshhestvo: trudy’ VI Vserossijskoj ob«edinennoj konferencii. SPb.: Izdatel’stvo Filologich. f-ta SPbGU, 2003.

«Kibersocializaciya» http://cyclowiki.org/wiki/Киберсоциализация

Romanenko, Svetlana. «Virtual’noe prostranstvo: metodologicheskie podxody’ k izucheniyu». Visny’k ONU. Sociologiya i polity’chni nauky’. Odesa, ONU 11 (2006):10.

Kuli, Charls. Chelovecheskaya priroda i social’ny’j poryadok. M.: «Ideya-Press», 2001.

Romanenko, Svetlana. «Novaya sreda social’noj interakcii». Visny’k ONU. Sociologiya i polity’chni nauky’. Odesa, ONU 13 (2008): 3.

Ivanov D. V. Virtualizaciya obshhestva. SPb.: Peterburgskoe vostokovedenie, 2000.

Popova, Irina, Romanenko, Svetlana, Savchenko, Mariya. «Starsheklassnik — 2006. Zhiznenny’e orientacii i nastroeniya; sovremennaya sem’ya: roditeli i deti». Visny’k ONU. Sociologiya i polity’chni nauky’. Odesa, ONU 11 (2006): 10.

Nour, A. «Socializaciya». Sociologichna ency’klopediya. K.: Akademvy’dav, 2008.

##submission.downloads##

Опубліковано

2018-10-22

Номер

Розділ

СОЦІАЛЬНІ МЕХАНІЗМИ СУСПІЛЬСТВ, ЩО ТРАНСФОРМУЮТЬСЯ: ТЕОРІЯ І МЕТОДОЛОГІЯ ДОСЛІДЖЕНЬ